Koseze – Kranjska gora – Sutrio – Ara di Tricesimo – Koseze (prispevek 11 €)

Odhod avtobusa iz Kosez zjutraj 5. 1., ob 6.30. Vožnja z avtobusom mimo Kranjske gore in Višarij v Italijo. Pridemo do vasice Sutrio, ki je obkrožena s Karnijskimi Alpami. Vasica dobi svojo pravljično podobo v prazničnem času, ko se predstavi s številnimi jaslicami, ki jih najdemo skorajda povsod, na ulicah, na dvoriščih in tudi pred vhodi hiš. Sprehodili se bomo po pravljični vasici in uživali v tem prečudovitem prazničnem času. Obiskali bomo Muzej jaslic »Presepio di Teno«. V tem kraju se bomo ustavili za 2 do 3 ure in si jaslice lahko tudi sami ali v skupinah ogledovali od hiše do hiše, od dvorane do dvorane. Pot bomo nadaljevali do kraja Tricesimo, ki ima svoje jaslice na zelo veliki površini od leta 1976! Nahaja se v nekdanji vasi soteske Ara, ki obsega prek 2500 kvadratnih metrov površine, monumentalne dimenzije, zato so te jaslice največje v Furlaniji Julijski krajini in tudi največje v Italiji.

Številni scenariji in kipci so narejeni iz različnih materialov, obdelanimi ročno, (guma, perje, les …), ki nam v človeški velikosti, po različnih delih vasi predstavljajo razne prizore, povezane s skrivnostjo Božiča: Oznanjenje; Jeruzalem (Davidov stolp, Pretorij in Solomonski tempelj);  furlanske tradicije; pot proti Betlehemu; Božje rojstvo; Stara zaveza (vključujejo Babilonski stolp, Egipt …) in svetišča Svete dežele. Lani si je jaslice ogledalo več kot 80.000 obiskovalcev. Tu se bomo ustavili za slabo urico. Sledi vožnja prosti domu in prihod do svetega večera. Organiziranega kosila ne bo, zato malico zase ali še za koga 🙂 prinesite s seboj. Prijave v župnišču (čim prej)!