V soboto, 27.04.2024, se je začelo romanje po Siciliji in Apuliji. Po zelo zgodnji jutranji maši smo se zbrali pred koseško župnijo in se z avtobusom odpeljali proti pristaniškemu mestu Salerno. Z vmesnimi postanki (okusni narezki in slaščice) smo v večernih urah prispeli do hotela kjer nas je čakala večerja in prva nočitev.

Spočiti in siti smo naslednji dan (nedelja, 28.04.2024) nadaljevali pot proti pristanišču Villa San Giovani kjer smo se vkrcali na trajekt za Sicilijo. Prvo mesto, ki smo ga obiskali na Siciliji je CATANIA, ki je drugo največje mesto na Siciliji. Tu je bila ustanovljena prva sicilska univerza (leta 1434). Mesto Catania je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, ima pa tudi svojo zaščitnico Sv. Agato. Po ogledu mesta je bila v stolnici Sv. Agate maša.

V ponedeljek, 29.04.2024 (tretji dan) smo se iz hotela odpravili do SIRACUSE, mesto z bogato grško kulturo (Grško gledališče, Dionizovo uho, Rimski tempelj,…). Zavetnica mesta je Sv. Lucija (rojena v Siracuzah) in njen praznik, dan svete Lucije, praznujejo 13. decembra. Moderna cerkev »Solzne Marije« je na nas pustila močan pečat umetnosti. Po maši smo se odpeljali na ogled mesta NOTO, ki so ga po hudem potresu v 17. stoletju obnovili iz domačega belega apnenca in je zgrajeno v tipičnem sicilianskem baroku.

Torek, 30.04.2024 dan za vzpon na ETNO, ki je najvišji in najbolj aktiven vulkan v Evropi. Po aktivnem ogledu Etne smo se odpravili še na ogled mesta TAORMINE, katere zavetnik je sv. Pankracij Taorminski. Taormina je postala zelo priljubljeno poletno letovišče s številnimi antičnimi znamenitostmi. Vrh Monte Tauro nudi obiskovalcu panoramski razgled na mesto in obalo. Z mašo v cerkvi sv. Katarine se je zaključil ogled mesta in bližal se je čas večerje in
nočnega počitka.

Peti dan (sreda, 01.05.2024) smo začeli z jutranjo mašo in zapustili Sicilijo s kratko vožnjo
trajekta. Po pokrajni Kalabrija in Apulija smo prispeli v mesto MATERA. Sassi di Matera je
območje jamskih bivališč, kjer je bila prisotna revščina, slabi življenjski pogoji in različne
bolezni. Večerja in nočitev sta bili v hotelu v San Giovani Rotondo.

V četrtek (02.05.2024), šesti dan našega romanja, smo si ogledali mesto SAN GIOVANI ROTONDO. San Giovanni Rotondo je bil dom Francesca Forgione (svetega Pija iz Pietrelcine) od 28. julija 1916 do njegove smrti 23. septembra 1968. Pater Pij je skoraj vse življenje nosil stigme – Kristusove rane na rokah, nogah in prsih. V veličastni novi cerkvi so shranjeni njegovi posmrtni ostanki. Mesto je znano po bolnišnici in medicinsko-raziskovalnem centru Casa Sollievo della Sofferenza (Dom za lajšanje trpljenja), ki ga je ustanovil sveti Pio iz Pietrelcine. Zaključek ogleda je pomenil, da se vračamo domov, kamor smo prispeli v večernih urah.

Prvi dan: sobota, 27.04.2024 – Koseze – Salerno

Drugi dan: nedelja, 28.04.2024 – Salerno – Messina – Catania