V soboto, 26.10.2024 vabljeni na župnijsko romanje .

Potek romanja: Iz župnišča Koseze se odpeljemo proti Cerkljam na Gorenjskem. Prvi postanek bo ogled Gradu Strmol, grajska posest z ribnikom iz 13. stoletja, kjer se bomo ustavili tudi v njihovi kavarni, ki še posebej slovi po izboru slastnih hišnih tortic in domačih sladoledov. Nadaljevali bomo pot do mesta Velesovo/Adergas, kjer si bomo ogledali samostan in Kremzeršmitove slike katakomb ter imeli sveto mašo. Sledilo bo kosilo v enemu od priznanih gostišč. Nato se bomo odpravili še do Glavarjeve knjižnice v Komendi ter si ogledali njihovo župnijsko cerkev. Sledi še pot domov.

Odhod: parkirišče Župnije Koseze ob 07:30 uri
Prihod: okoli 18:00 ure
Prijave: pri župniku
Cena: cca 30 eur

GRAD STRMOL

Grad Strmol (Stermol) leži v strmali na prisojni sončni legi pod 675 m visokim Dvorjanskim hribom Z od vasi Dvorje pri Cerkljah na Gorenjskem. Je eden najstarejših in najbolje ohranjenih gradov v SLO. Grad Strmol je bil leta 2004 razglašen za kulturni spomenik državnega pomena. Z namenom ohranjanja kulturne dediščine je bil v obdobju 2010–2012 v celoti obnovljen.; ohranil je avtentičnost zgodovinskega in stilnega izročila.

VELESOVO – Samostan Adergas

Nekoč samostanska, danes pa župnijska cerkev, ima bogato kulturno in zgodovinsko dediščino. Leta 1238 je ob tej kapeli nastal samostan dominikank. Cerkev je po prenovi, ki se je začela leta 1732 in zaključila leta 1771, dobila značilne elemente italijanske arhitekture z dvoransko zasnovo s poglobljenim ostenjem v obliki kapele, v kateri sta postavljena oltarja, in s svetlobnim nadstropjem. Notranjost je zasnovana po vzoru uršulinske cerkve v Ljubljani, pročelje pa nedvomno nakazuje, da je arhitekt vzore poiskal v pročelju ljubljanskega rotovža. To poznobaročno stavbo krasi sedem oltarnih slik znamenitega avstrijskega baročnega slikarja Johanna Martina Schmidta iz Kremsa. Na koru visijo štiri slike Marijinega življenja, ki so delo najplodovitejšega baročnega slikarja na Slovenskem Jeana Valentina Metzingerja, rojenega 1699. v St. Avoldu v Loreni.

Najznamenitejša umetnina v cerkvi je romanski božjepotni kip Marije z Jezusom, ki ima svoje stalno mesto na glavnem oltarju med tronom in tabernakljem. Je najstarejši ohranjeni Marijin kip na Slovenskem iz okoli 1220. Od srednjega veka dalje kipu menjajo oblačila ob različnih cerkvenih praznikih. Domneva se, da je kip ob ustanoviti samostana podaril patriarh Berltold II. Pod cerkvijo so znamenite katakombe.

GLAVARJEVA KNJIŽNICA KOMENDA in ŽUPNIJSKA CERKEV

Ta čudovita Glavarjeva beneficijska hiša ponuja obiskovalcem edinstveno izkušnjo, saj združuje muzej, restavracijo. Stoji sredi vzpetine ob cesti, ki vodi iz vasi k župnijski cerkvi. Hiša je iz leta 1752, v njej pa je Glavarjeva knjižnica, v sobi pred njo Glavarjeva spominska soba z oljnimi portreti Petra Pavla Glavarja, njegovega očeta barona Petra Jakoba de Testaferrata, beneficiata Jožefa Petra Tomellija in novomeškega prošta Martina Jožefa Jabačina. Jabačin in Tomelli sta bila tudi izvršitelja Glavarjeve oporoke.

Zunanjščino hiše pa krasijo imeniten Jelovškov portal z Glavarjevim grbom, tri restavrirane Jelovškove freske in spominska plošča Zveze čebelarskih društev Slovenije ob 250. obletnici Glavarjevega rojstva. Župnija Komenda je rimskokatoliška teritorialna župnija dekanije Kamnik, nadškofije Ljubljana. Župnijska cerkev je cerkev svetega Petra v Komendi.